در سالهای گذشته با پیدایش شبکه اجتماعی Facebook  و بازی های موبایل در سرتاسر دنیا جنبه جدیدی از نرم افزارها به وجود آمدند، مهم ترین مشخصه اجتماعی بودن و تعامل داشتن کاربران با یکدیگر بود. بسیاری از ناظران متوجه شدند بازی ها ای که در این بسترها تولید می شوند خیلی سریع به پر طرفدار ترین نرمافزارها در میان کاربران تبدیل خواهند شد.

در این مقاله اصول ساخت یک بازی اجتماعی موفق از دیدگاه جان رمرو را بررسی می کنیم، همچنین توضیح خواهیم داد قابلیت دوستان کدام بخش از تولید بازی اجتماعی را برای شما آسان می کند.

این روزها با وجود سرویس دهنده های بخش سرور اضافه کردن قابلیت های اجتماعی به بازی ها چالش بسیار سختی نیست، اما سوال اینجاست که چطور بازیکنان یک بازی با وجود این قابلیت ها جذابیت مضاعفی خواهند داشت.

جان رمروJohn Romeroطراح سرشناس بازی در سال 2010 بازی به نام Ravenwood Fair طراحی کرد، این بازی ظرف چند ماه توانست 25 میلیون کاربر از طریق فیسبوک جذب کند. او در این باره می گوید: تعریف من از بازی اجتماعی (social game) یک منحنی با شیب ملایم در یادگیری، رابط کاربری(UI) بسیار آسان و قابل فهم، زندگی در شبکه اجتماعی و استفاده از دوستان به شکل تاثیرگذار و معنادار درون بازی است.

این دیدگاه به روشنی پیام مهمی را به بازی سازان انتقال می دهد. برای ساخت یک بازی اجتماعی موفق شما نیاز دارید موارد مختلفی را به بهترین شکل در کنار هم طراحی و پیاده سازی کنید. همانطور که در تعریف اشاره شده بازیکن ها باید با یک فرایند ساده با طریقه انجام بازی آشنا بشوند و همچنین جلوه های هنری باید جذاب باشد.

اما بخش دیگری از این تعریف که در این پست قصد داریم به آن بپردازیم به اشتراک گذاشتن حس ها، تجربه ها، امتیازها و و زندگی کردن در شبکه اجتماعی باز با یکدیگر می باشد.زمانی که بازی کن ها در کنار گروه هرچند کوچک، از دوستان در حال تجربه کردن بازی هستند، بازی شما درحال نفوذ در بین افراد بیشتری خواهد بود.

مجموعه ای از امکانات مانند به چالش کشیدن یک دوست، تبادل نظر، پیدا کردن دوستان جدید، اطلاع از میزان پیشرفت دیگران، قرار گیری در یک تیم برای گذشتن از یک چالش بزرگ و ... نوع  متفاوتی از جذابیت، جدا از گیم پلی و یا زیبایی های هنری برای بازی کن ها به وجود می آورد که در نتیجه افزایش کاربر فعال را برای بازی به همراه خواهد داشت. 

 پلتفرم آپادانا همواره تلاش می کند پیادهسازی قابلیت های آنلاین بازی را آسان کند. قابلیتی که اخیرا به آپادانا اضافه شده لیست دوستان یاFriend List نام دارد.

کاربران آپادانا می توانند با اضافه کردن قابلیت دوستان به بازی کن ها این امکان را بدهد که لیستی از دوستان خود به وجود بیاورند و داده های عمومی یک دیگر را مشاهده کنند.  این داده ها می توانند میزان پیشرفت در مراحل، رکورد به دست آمده، محل حضور بازی کن و موارد خلاقانه دیگر را شامل  شوند. همچنین آپادانا کاربران را از وضعیت آنلاین/آفلاین بودن دوستانشان با خبر می کند.

بطور کلی استفاده از تجربه های افراد موفق و پیاده سازی این گونه قابلیت ها به بازی ها کمک می کند که مدت زمان بیش‌تری توجه کاربران را به خود جلب  کنند، در نتیجه موالفه ها ای مثل کاربران فعال ماهانه، کاربران فعال روزانه و … بالا می برد.